Çankaya İlçesi Ekosistem Hizmetleri Haritalama Çalışması

Projenin en önemli aktivitlerinden biri Çankaya ilçesinin ekosistem hizmetlerinin haritalarının hazırlanmasıdır. Çankaya ilçesinin içerisinde yer alan yeşil alanlar (parklar, kampüsler, doğal alanlar), ekolojik koridorlar, tarım alanları ve rekreasyonel alanlar ekosistem hizmetleri olarak haritalanacak olup, bu çalışma ile kullanıcıların ekosistem hizmetlerinin ve biyoçeşitliliğin mekânsal dağılımını görmelerini, ayrıca haritanın arazi kullanım stratejilerine entegre edilmesini sağlamak, kullanıcıları ve karar alıcıları bilgilendirmek amaçlanmaktadır.

 

Doğa Koruma Merkezi Vakfı uzmanları bu konuda çalışmalara başlamış ve taslak haritaları hazırlamıştır. Çankaya ilçesinin ekosistem hizmetlerinin haritalama çalışmaları kapsamında 27 Ağustos 2019 tarihinde Ankara’da Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri’nde (Yıldızevler, Şht. Mustafa Doğan Cd No:60, Çankaya/Ankara) bir çalıştay düzenlenecektir. İlgili bakanlık, belediye temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve uzmanların katılımıyla doğa tabanlı çözümler ve yeşil altyapı konularında bir bilgilendirme oturumu ve Çankaya ilçesinde bulunan doğal ekosistemleri ve ekosistem hizmetlerini grup çalışması ile haritalamak ve değerlendirmek için bir oturum planlanmaktadır.

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Doğa ve Şehirler Projesi sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.